Туристите кои сакаат да направат кратка прошетка низ Венеција, без туристички водич, од почетокот на следната година ќе треба да плаќаат такса на градските власти.
  • Идентификувани главни точки

Градските власти пресметале дека меѓу 30.000 и 40.000 туристи дневно и нанесуваат повеќе штета отколку корист на Венеција. Со цел да се обесхрабрат дневните туристи-шетачи да доаѓаат или да заработат барем дел од нив, од јануари следната година, влезот во историскиот центар за туристите кои не се дел од групите со водич ќе се наплаќа од 3 до 10 евра.

Сепак, градскиот советник Симоне Вентурини, еден од предлагачите на иницијативата, вели дека целта на мерката не е да се заработат пари, туку да се заштити Венеција. Според неговиот суд, градот не може да го издржи “fast food” туризмот. Пред пандемијата, улиците и плоштадите во стариот дел на градот беа затнати со реки од туристи.

Но, избувнувањето на пандемијата и воведувањето строги епидемиолошки мерки ја клекна туристичката индустрија во Венеција на колена. Но, во тоа време се појави идејата дека туризмот повеќе не може да биде она што беше по пандемијата.

Џулијана Лонго, сопственичка на мала продавница за капи во близина на мостот Риалто, во сопственост на нејзиното семејство повеќе од еден век, го поддржува планот за наплата за влез во градот, но исто така верува дека мора јасно да се стави до знаење дека парите ќе бидат искористени за одредени цели, како што се зачувување на историското наследство или заштита на екосистемот на лагуната.

Од друга страна, Ернесто Панчин, директор на Здружението на угостители во Венеција, смета дека градските власти не треба да воведуваат ограничувања за историските делови од градот, туку да ги мотивираат секојдневните туристи да ги посетуваат помалку познатите делови од градот во шпицот.

ИЗВОРБизнис инфо
претходниот член,Долгорочното конзумирање на парацетамол доведува до срцев или мозочен удар
Следната статијаПретпладне сончево и многу топло, попаладне услови за локална нестабилност и пороен дожд

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде