Лекарите треба да размислат за препишување парацетамол на пациентите, бидејќи постојаната и долготрајна употреба на овој лек го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар.

Парацетамолот се користи насекаде низ светот, па и кај нас како краткотраен аналгетик, односно лек против болки. Но, лекарите често го препишуваат како лек за хронична болка, иако неговиот долгорочен ефект всушност е неистражен.

Универзитетот во Единбург спроведе студија која покажа дека луѓето со висок крвен притисок, кои пијат парацетамол, може да имаат зголемен ризик од срцев удар и мозочен удар.

Учествувале 110 волонтери, од кои две третини имале проблем со притисокот. Им било дадено да пијат грам парацетамол четири пати на ден, што е вообичаена доза што им се препишува на пациенти со хронична болка.

Утврдено е дека парацетамолот го покачува крвниот притисок, што значи дека создал услови и за срцев или мозочен удар, изјави фармакологот проф. Џејмс Дир од Единбург.

Ова не е прва студија од ваков вид, бидејќи една поголема студија во Америка покажа дека долготрајната употреба на парацетамол го зголемува ризикот од срцев удар. Но, таа студија има официјална маана – се потврди дека луѓето имаат поголем ризик, но не е потврдено како е предизвикан.

Парацетамол, инаку, често се препишува на луѓе кои имаат висок крвен притисок, бидејќи се верува дека нема да влијае како лековите што содржат ибупрофен, како што е бруфен.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Не оставајте пластично шише со вода во автомобил
Следната статијаВенеција ќе воведува такси за посетители кои сакаат да направат кратки прошетки без туристички водич

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде