Вакцините Pfizer / BioNTech и Moderna се ефикасни кај бремени жени и доилки кои можат да пренесат антитела на новороденчиња, според истражувањето објавено во четвртокот во американскиот весник за акушерство и гинекологија.

Научниците од Масачусетс Џенерал и Бригам и Женски болници, Институтот Рагон при МГХ, МИТ и Универзитетот Харвард проучиле 131 жена вакцинирани со Pfizer / BioNTech или Moderna, објави Си-Ен-Ен.

Меѓу нив, 84 се бремени, 31 дојат, а 16 не биле бремени.

Нивните примероци беа собрани од 17 декември 2020 година до 2 март 2021 година.

Нивото на антитела, предизвикано од вакцинација, беше исто кај бремени жени и доилки како и кај небремени жени.

Тимот забележа дека нивото на антитела по вакцинацијата е „значително повисоко“ од антителата создадени по инфекцијата со коронавирус за време на бременоста.

Се чини дека овие вакцини работат исклучително ефикасно кај овие жени, рече еден од научниците, Галит Алтер, професор на Институтот „Рагон“.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Француска компанија ќе одговара за смртност на пациенти поради несакани ефекти од лекот кој го произведува
Следната статијаРецепт за кафе кое топи калории, пијте го наутро!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде