Француски производител на лекови е прогласен за виновен за тешка измама и присилно убиство без умисла поради апчиња за слабеење во центарот на големиот скандал со здравјето.

Лекот Медијатор е развиен за употреба кај дијабетичари со прекумерна тежина и беше на пазарот 33 години.

На крајот беше повлечен во 2009 година поради загриженост дека може да предизвика сериозни проблеми со срцето.

Се верува дека стотици луѓе починале како резултат на овoj лек за слабеење.

Околу пет милиони луѓе го користеле лекот во текот на три децении, и покрај различните предупредувања за неговите несакани ефекти.

Започнува француско испитување на фатален лек за слабеење
Франција се подготви за извештајот за скандалот со лекови.

Франција ветува реформа на системот за лекови.

Илјадници тужители беа вклучени во судењето, кое започна во 2019 година.

Производителот на лекови Сервиер негираше какво било знаење за несаканите ефекти на Медијаторот, но судот во понеделникот му изрече казна од 2,7 милиони евра (2,3 милиони фунти, 3,2 милиони американски долари).

Иако знаеја за ризиците многу години … тие никогаш не ги презедоа потребните мерки, рече судијата Силви Даунис.

ИЗВОРBBC
претходниот член,На продажба вино чувано една година во вселената, неговата цена е 6000 долари
Следната статијаВакцината Фајзер е ефикасна и безбедна за трудниците и доилките

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде