Не само сообраќаен метеж или ненадеен дожд без чадор на половина пат до работа, туку и некои други ситуации може да ви го „уништат денот“.

Ова се три утрински навики што можете да ги промените и полесно да започнете нов ден.

  • Земате кофеин прерано

Дали навистина има лошо време за кафе? Одговорот е да. Штом ги отвориме очите наутро, нивото на енергија во нашето тело се зголемува, а шолја кафе веднаш по будењето би поттикнала уште посилен наплив на енергија, а како последица на тоа, настанува нервоза, тврди д-р Стивен Милер од Универзитетот во Мериленд.

Според неговите совети, треба да пиете кафе еден час по будењето.

  • Не јадете правилно

Чаша јогурт со грст бобинки може да звучи како здрав појадок, но затоа ќе пладнете од глад до пладне.

Ваквиот оброк нема да му даде на вашето тело доволно хранливи материи што му се потребни за да ве засити до следниот оброк. Здравиот појадок треба да содржи 15 грама протеини, 2,5 грама влакна, сложени јаглехидрати и малку здрави маснотии. вели нутриционистот Мишел Девенпорт.

  • Прво седнувате на компјутер

Проверката на е-пошта штом ги отворите очите во никој случај не е добар начин да го започнете утрото, бидејќи цел ден ќе бидете под стрес.

Наместо тоа, експертите ве советуваат да се истегнете, да пиете чај или да разговарате со вашиот партнер, членовите на семејството.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Расте бројот на смртни случаи: Ковидот е честа причина за развој на туберколоза
Следната статијаИзвор на лоша енергија: Две работи кои не треба да се наоѓаат под вашиот кревет

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде