дома информација вест Унгарија донесе закон против ЛГБТ – закон кој ефикасно им забранува на...

Унгарија донесе закон против ЛГБТ – закон кој ефикасно им забранува на истополовите парови да посвојуваат

Унгарскиот парламент гласаше за редефинирање на концептот на „семејство“ во уставот на земјата, потег што ефективно ќе им забрани на истополовите парови да посвојуваат деца. Овој потег беше исполнет со негодувања од групите за човекови права и застапниците на ЛГБТ

63
0

Политичарите во земјата го одобрија нацрт-законот во вторникот. Новиот закон го дефинира бракот меѓу маж и жена и тврди дека “основата на семејството е брак и односот родител-дете. Мајката е жена, таткото е маж”.

Како по правило, само брачна двојка во Унгарија може да посвои, со некои исклучоци направени за самохрани „родители“ луѓе кои се сами и сакаат да посвојат дете, што претходно би бил пат за ист сексуален пар.

Групите за права го осудија новиот закон. „Ова е темен ден за унгарската ЛГБТ заедница и мрачен ден за човековите права“, рече Давид Виг, директор на Амнести Унгарија.

„Овие нови дискриминаторски, хомофобични и трансфобични закони – избрзани под закрилата на пандемијата на коронавирусите – се само последниот напад врз ЛГБТ луѓето од унгарските власти“, додаде Виг.

Масен Давид, извршен директор на организацијата за човекови права „Трансродоворова Европа“, ја повика претседателката на Комисијата на ЕУ, Урсула фон дер Лајен, „да се осврне на правата на ЛГБТ родителите, обидот за бришење на различните родови деца и забраната за законско признавање на полот во правилото на Комисијата за процена на законот и тековните постапки на член 7 од ДЕУ против Унгарија“.

Додека Унгарија е членка на Европската унија, премиерот Виктор Орбан си го правеше својот сопствен пат во последните неколку години, носејќи брз закон, за кој лидерите на ЕУ предупредуваа дека ќе ја нарушат демократијата во земјата.

Во мај, Унгарија го направи незаконско за трансродовите и интерсексуалните лица да го менуваат полот на личните документи. И иако земјата во моментов ги признава правните сојузи за истополови парови, владејачката партија Фидес и нејзиниот лидер Орбан се противат на легализацијата на истополовите бракови.

Кабинетот на премиерот во вторникот го поздрави нацрт-законот со кој се забранува посвојување на ист пол, велејќи дека тој има за цел „да ја зајакне заштитата на унгарските семејства и безбедноста на нашите деца“.

Ставот на конзервативните законодавци на Унгарија исто така беше јасно рефлектиран во делот за оправдување на предлог-законот од вторникот, во кој се вели: „Основниот закон на Унгарија е жива рамка што ја изразува волјата на нацијата, формата во која сакаме да живееме. Сепак, „модерниот“ пакет на идеи што ги прави сите традиционални вредности, вклучително и двата пола, е релативна е сè поголема загриженост “.

На почетокот на оваа година, Унгарија изгуби поени во рангирањето на европските земји за ЛГБТИ права од страна на Меѓународната асоцијација за лезбејки, хомосексуалци, бисексуалци, транс и интерсексуалци (ИЛГА) поради „политиките насочени кон ЛГБТИ заедниците“.

Одлуката е донесена само неколку месеци откако големото истражување на ЕУ покажа дека шест од десет ЛГБТИ лица во Европа избегнуваат да се држат за рака во јавноста, поради страв од дискриминација, а 43% биле дискриминирани во изминатата година.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде