Најмалку 81 лице се уапсени во Париз во саботата во знак на протест против законот за безбедност и растечкиот проблем на исламофобија во земјата, јавува Anadolu Agency (AA).

-Додека се дискутира за нацрт-законот за безбедност во Франција, кој беше критикуван со образложение дека може да ја наруши слободата на медиумите и да го зголеми полициското насилство, реакциите на полициското насилство врз новинарите и активистите растат истовремено.

 Демонстрантите се собраа на Плас де ла Шалет во Париз, извикувајќи пароли и носејќи транспаренти против претседателот Емануел Макрон и барајќи повлекување на нацрт-законот за безбедност.

На протестите учествуваа и граѓани кои се противат на исламофобијата, изразувајќи незадоволство од антиисламските ставови на администрацијата на Макрон и законот за „сепаратистите“ насочени кон муслиманите.

Повремено имаше тензии меѓу демонстрантите и полицијата кои маршираа кон плоштадот Република. Демонстрантите запалија мотор. Министерот за внатрешни работи Гералд Дарманин на Твитер потврди дека најмалку 81 лице биле приведени за време на денешните протести.

Беа преземени високи безбедносни мерки за време на демонстрациите во Париз. Во Франција се одржаа десетици мали протести против нацрт законот за безбедност и растечка исламофобија.

Полицијата употреби солзавец против демонстрантите во Лион.

ИЗВОРАнадолија Балкан
претходниот член,Шампионот го одбрани појасот: Џошуа со страшен нокаут го порази Пулев
Следната статијаВремето денес, временска прогноза

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде