Ентони Џошуа остана светски шампион и сопственик на заедничката титула на организациите ВБА, ИБФ, ИБО и ВБО во категорија во тешка категорија, откако го победи Кубрат Пулев во боксерски спектакл во Лондон.

Британскиот боксер го нокаутира Бугаринот во 9-та рунда, иако Пулев можеше да падне порано.

Тој беше суден од серија аперкати, три го потресоа, а четвртиот го фрли во нокдаун. Сепак, тој стана за време на пребројувањето, сепак, првиот следен удар, разорната десна , го заврши. Актуелниот шампион го фрли на паркетот и Пулев повеќе не можеше да стане.

– Дали сум најдобриот на светот?

Јас сум најдобрата верзија на себе и тоа е единственото нешто што е важно. Подготвен сум за следната борба и ако биде таа со Фјури, нека биде. Ви посакувам среќен Божиќ на сите – рече Џошуа во рингот по борбата.

ИЗВОРЕспресо
претходниот член,АПЕЛ НА ООН ДО СВЕТСКИТЕ ЛИДЕРИ: Прогласете ги климатските промени како вонредна состојба во вашите земји
Следната статијаУапсени се 81 лице на демонстрациите во Париз

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде