„Њујорк тајмс“ објави дека скоро 60 лица биле уапсени откако мирните протести на Менхетн се претвориле во пресметка меѓу полицијата и демонстрантите.

Група од неколку стотици луѓе се пресели од Јавната библиотека кон Парк Вашингтон Сквер и за кратко го запре сообраќајот со пароли против полицијата.

Секој град, секоја населба, нека изгори до темелите на полициската станица, извикуваа тие, а полицијата реагираше и се обиде да ги смачка на тротоарот наместо на патот.

Имаше тепачка и се вклучија голем број полицајци, додека од звучникот се емитуваше порака дека собирот е нелегален.

58 лица беа уапсени и обвинети за кривични дела како палење контејнери, запирање сообраќај или блокирање на влез во станици за јавни превози

Полицијата во Њујорк се огласи на Твитер и објави дека ја почитува слободата на говорот, но дека нема да толерира „грабање“ на мирни протести и ескалација на ситуацијата.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Снимена радио екплозија во вселената, нови одговори за настанокот на Млечен пат
Следната статијаБајден го освои Мичиген и е пред конечна победа

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде