Повеќе од една деценија, астрономите се збунија околу потеклото на мистериозните и минливи рафални бранови што пристигнуваат од далечните галаксии.

Сега, научниците ја открија првата таква експлозија на Млечниот Пат и ја пронајдоа наназад до нејзиниот веројатен извор: мал, вртечки остаток од срушена ѕвезда на околу 30.000 светлосни години од Земјата.

Откривањето на изненадувањето им го доставило на истражувачите нивниот најсилен доказ досега дека некои, ако не и сите брзи радио-рафали, или FRB, се ослободени од компактни, високо магнетизирани неутронски sвезди, наречени магнетари – егзотични предмети родени во жарот на суперновите.

Ова е најсјајната радио експлозија што некогаш е откриена во нашата галаксија, рече Даниеле Мичили, астрофизичар од универзитетот Мекгил во Монтреал, кој работи на канадскиот експеримент за мапирање на интензитетот на водород или телескопот Chime.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде