Менталното здравје е тема за која се зборува сe повеќе, но многу луѓе сe уште не сакаат да земат боледување.

Но, може да биде исто толку важно како и боледување поради физичка болест.

Иако еден ден можеби нема да реши посериозни проблеми, тоа ќе му даде на вашиот мозок многу потребна пауза.

Санам Хафиз, ПсиД, невропсихолог од Њујорк и професор на Универзитетот Колумбија, откри како да ги забележите суптилните знаци испратени од вашиот ум и тело кога се подготвени за пауза.

Раздразливи сте

Дали премногу се карате со саканите? Дали сте нервозни кон колегите? Ако имате краток осигурувач или претерано реагирате на мали нешта, можеби ќе ви треба пауза.

Менталната исцрпеност може да се покаже преку раздразливост. И зголемената раздразливост може да доведе до непотребни расправии со колегите, членовите на семејството и пријателите. Слободниот ден може да биде токму она што ви треба. Ослободете се од фрустрацијата од брза прошетка или тренинг што ги сакате – вели Хафиз.

Лоша концентрација

Можеби ќе откриете дека правите избрзани грешки на работа или станува полесно да се одвлечете од вообичаеното.

Ова се случува кога вашиот мозок се обидува да води сметка за се што ви се случува во животот.

Честопати сте болни

Ако откриете дека не можете да се ослободите од настинка или друга болест, тоа може да биде знак дека работите премногу напорно, вели Хафиз.

Да, премногу стрес може да ве разболи.

И кога стресот е хроничен, нивото на кортизол ќе остане висок, што може да придонесе за сериозни здравствени проблеми како дијабетес, кардиоваскуларни заболувања и хронични гастроинтестинални проблеми, според клиниката Кливленд

ИЗВОРЖивим Глорија
претходниот член,Нов ултра модерен адреналински парк отворен во скопски Карпош
Следната статијаПредупредувачки симптоми кои телото ги испраќа 24 часа пред срцев удар!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде