Денес, многу луѓе земаат додатоци за да го подобрат своето здравје и да ја надополнат исхраната. Витамините станаа особено важни за време на пандемијата на Ковид, но колку и дали навистина им помагаат на сите?

Повеќето луѓе не се свесни дека има опасна страна на многу суплементи и дека тие можат да претставуваат ризик по здравјето поради штетните несакани ефекти. Па, како да знаете кои да ги земете?

Луѓето треба да земаат суплементи бидејќи тие можат да помогнат во одржувањето на правилната исхрана. Многу луѓе немаат урамнотежена исхрана, што може да доведе до недостаток на важни витамини и минерали, што може да помогне во заштитата од хронични болести, рече д-р Рене Армента. додавајќи:

Додатоците никогаш не треба да се земаат како замена за оброците. Кога се потпирате на суплементите како единствен извор на исхрана, можете да пропуштите важни витамини и минерали кои се неопходни за вашето здравје, рече тој.

Што треба да знаете пред да пиете додаток?

Пред да го земете суплементот, треба да знаете неколку клучни работи. Првата е дека секогаш треба да се консултирате со вашиот лекар пред да додадете нешто ново во вашиот здравствен режим.

Второ, внимателно размислете за вашите здравствени цели и потреби за да важно е да се напомене дека не се сите суплементи исти. Секогаш е најдобро да изберете додаток кој користи природни состојки.

Избегнувајте какви било конзерванси и/или адитиви кои можат да бидат штетни за вашето здравје, објасни докторот.

Еве ги прашањата што треба да ги земете предвид при купување на додаток:

  • Дали производот има јасна декларација со состојките?
  • Дали тврдењата за производи се поддржани со истражување или нејасни?
  • Дали производителот вклучува повратни информации од клиентите, позитивни и негативни, или ви прикажуваат само рецензии со 5 ѕвезди?
ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Луѓето што повеќе спијат се попаметни и поубави
Следната статијаВселенската патријаршија ја призна МПЦ-ОА по 55 годишна шизма и раскол

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде