Доматот обично се јаде во салати или во разни сосови. Тој е погоден за термичка обработка поради што е намирница која често се става во различен тип на манџи или како сос додаток со некое јадење.

Најголем број од луѓето го јадат доматот без да ја отстранат кората, но нутриционистите советуваат да избегнувате јадење на доматот заедно со кората од следниве причини:

  • Кората на портокалот го доматот зголеменото лачење на желудникова киселина

Од причина што тешко се вари, кората од домат може да ви создаде „вишок киселини“ од кои тешко може да се ослободите.

Ако имате сензитивен дигестивен систем, избегнувајте да ја јадете кората од доматот и задолжително отстранете ја без разлика дали јадете свеж или термички обработен домат.

  • Полна е со пестициди 

Доматот, особено во овој период на годината е третиран со различен тип на хемикалии за да се зголеми отпорноста на растението кон надворешните услови.

Никогаш нема да можете доволно да ја измиете кората од портокал, па затоа најдобро е да ја отстраните површината со што ќе го отстраните и слојот на бактерии и хемикалии зачуван на површината.

  • Ја намалува сочноста на доматот

Ако го пржите доматот, исецканите парчиња нема да се соединат со смесата и смесата ќе остане хетерогена.

Исецканиот домат, подобро се соединува со другите состојки со кои го комбинирате.

Затоа за посочно и повкусно јадење, отстранете ја кората од доматот и уживајте во сокот во кој се раствараат другите состојки што ги прижите заедно.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде