Најлесен начин да се отстрани нечистотијата од алиштата и ткаенините е перењето во машина, меѓутоа, постојат работи кои не треба да одат во машината за перење.

Кашмир, волна или кадифен материјал

Овие нежни ткаенини едноставно не можат да издржат перење во машина дури и при најниски температури. Затоа натопете ги во леген со млака вода и благ детергент, а по 15 минути исплакнете со ладна вода.

Градници

Колку и да мразите рачно перење четкари, натерајте се да го правите тоа. Ако ги ставите во машината за перење ќе се истегнат, а постои можност и жицата да се извлече од четката при перење.

Кожна гардероба и патики

Тешко е да се врати во живот кожената гардероба и по рачно миење, а ако ја измиете во машина за перење, штетата ќе биде непоправлива.

Ќе ја изгуби бојата и обликот, затоа задолжително носете го хемиски. Слично е и со кожните патики.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Уште една европска земја ќе го тестира моделот на работна недела во времетраење од четири дена
Следната статијаПреговори со Црна Гора за нејзино вклучување во иницијативата „Отворен Балкан“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде