Чистењето сигурно не е една од оние работни места во кои луѓето навистина уживаат, но бидејќи хигиената е важна, треба да ги одржуваме овие три работи чисти секој ден за да спречиме акумулација на бактерии и бактерии.

Иако можеби не очекувавте дека овие предмети за домаќинството ќе се чистат секојдневно, тие се најголемите собирачи на бактерии и нечистотија.

Еве три необични работи кои треба да ги чистиме секој ден:

  •  Четки и сунѓери за шминкање

Ако долго време користите исти додатоци за шминка, мора да ја чистите во топла вода со сапуница по секоја употреба за да не пренесе микроби и бактерии на вашето лице.

  • Клучеви

На држачите за клучеви има повеќе бактерии отколку на копчињата во лифтот.

Никогаш не ги чистиме, а постојано ги земаме со валкани раце.

Ги ставаме во валкани џебови и честопати паѓаат на под.

Резултатот е дека внесуваме неверојатен број бактерии во нашиот дом. Исчистете ги со антисептички марамчиња за да спречите инфекција.

  • Мијалник

Можеби мислите дека по миењето на рацете или садовите се миe и мијалникот, но тоа не е така. Бројни бактерии се задржуваат на нивните рабови.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Временска прогноза: Наутро студено, попладне потопло
Следната статијаРибино масло треба да се вклучи во процесот на опоравување од ковид19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде