Доколку сте здрава личност, но земате суплементи – протеини, винамини или минерали, редно е да се запрашате дали тоа треба да го правите секој ден?

Вистината е дека секојдневното внесување на додатоци во исхраната за здрав човек може да предизвика негативни здравствени последици.

На пример ако пиете витамини што се растворливи во вода, а не испиете доволно вода, се изложувате на опасност од камен во бубрег.

Еве во кои случаи треба да земате витаминска терапија:

  • Ако ви е препишана од лекар 

Во случај на недостаток на некој витамин или минерал, лекарот е тој што ќе ви препише витаминска терапија, никако немојте да земате витамини на своја рака.

  • Во случај на здравствен проблем 

Доколку сте изморени, имате зголемена физичка активност во текот на еден ден или едноставно сте мамурни, добро е да ја зголемите дозата на витамин Ц или Д.

Но внимавајте да не го правите тоа постојано.

  • Внесувајте ги витамините и минералите преку храна

Најсигурен начин витамините да се апсорбираат правилно е доколку ги внесувате преку исхраната.

Доколку имате недостаток на некој витамин или минерал, обидете се да внесете повеќе храна која изобилува со конкретниот витамин или минерал.

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Глобален пад на цените на храната во месец јуни
Следната статијаПричини за неуспех во работата или професионалните проекти

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде