Глобалните цени на храната паднаа во јуни за прв пат во последните 12 месеци, според референтниот извештај на Организацијата за храна и земјоделство (ФАО), агенцијата на Обединетите нации.

Индексот на цените на храната ФАО во јуни 2021 година во просек изнесуваше 124,6 поени, што е за 2,5 проценти помалку од мај, но сепак е за 33,9 проценти повисоко од нивото во истиот период минатата година.

Индексот на цените на храната ФАО ги следи промените во светски најтргуваните меѓународни цени на храната.

Падот во јуни е последица на падот на цените на растителните масла, житарките и млечните производи, што повеќе од компензираше за повисоките цени на месото и шеќерот.

Индексот на цените на растителното масло ФАО падна за 9,8 проценти за еден месец, што претставува најниско ниво во последните четири месеци.

Значителниот пад од месец во месец главно ги одразува пониските меѓународни цени на палмината, соја и сончогледово масло.

Индексот на цените на житото ФАО падна за умерени 2,6 проценти во споредба со мај, но остана за 33,8 проценти повисок од неговата вредност во јуни 2020 година.

Цените на меѓународната пченка паднаа за 5 проценти, додека цената на пченицата падна за 0,8 проценти во јуни.

Индексот на цените на млечните производи падна за 1 процент во јуни, додека индексот на цените на шеќерот ФАО се зголеми за 0,9 проценти на месечно ниво, означувајќи го третиот последователен месечен раст и достигнувајќи ново највисоко годишно ниво.

Индексот на цената на месото ФАО, исто така, се зголеми за 2,1 процент во текот на месецот до јуни, продолжувајќи да расте деветти последователен месец и го става индексот 15,6 проценти над неговата вредност во истиот месец минатата година, но сепак 8 проценти под својот врв во август. 2014 година

ИЗВОРНова економија
претходниот член,Нутриционистички совети: Јогуртот е една од најздравите намирници
Следната статијаПретеруваме ли со внес на додатоци во исхраната?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде