Тие се потребни за скоро сите метаболички процеси во телото, вклучително и варење, функција на срцето и белите дробови и функцијата на нервниот систем.

Каде што можеме да најдеме протеини што е можно повеќе да вклучиме во нашата исхрана:

  • Месо

Говедско и пилешко имаат најмногу протеини, додека има и друга живина и риба.

Изворите од животинско потекло содржат клучни хранливи материи, вклучувајќи цинк, витамини од групата Б, витамин Д, омега-3 масти и железо.

  • Јајца, млеко и јогурт

Јајцата, млекото и другите млечни производи (како што е сирењето) се исто така одлични извори на протеини.

Една чаша грчки јогурт може да содржи дури 23 грама протеин, што го прави одличен извор.

Јајцата во просек имаат околу 6 грама протеин.

  • Ореви

Оревите имаат многу здравствени придобивки, а една од нив е и високата содржина на протеини.

Кикириките имаат најголемо количество протеини, а бадемите и ф’стаците се исто така одличен избор.

  • Киноа

Киноа е многу хранлива, содржи дури 14 гр протеини на 100 гр. Исто така, содржи влакна и витамин Б и Е комплекси.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Листа на европски градови кои се најефтини за викенд патување!
Следната статијаШто жените подразбираат под атрибутот „убав“ маж?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде