Годишно во светот се уживаат преку 400 милијарди шолји кафе. Пиењето кафе ги носи оние мали ритуали кои прават да се чувствуваме добро.

Студијата покажа дека кафето поттикнува чувство на добрина, пријателство и среќа.

Се верува дека зрната кафе содржат витамини од групата Б, калиум, рибофлавин и околу илјада различни растителни соединенија.

Кафето е исто така одличен извор на антиоксиданси. Но, дали некогаш сте се запрашале дали има разлика помеѓу топлото и ладното кафе?

  • Подготовката е клучна за поздраво кафе

Постојат неколку начини за правење ладно кафе. Ладниот пијалок се прави со ладна вода за помала киселост.

Леденото кафе има тенденција да биде помалку кисело и помеко за вашиот дигестивен систем.

Сепак, разликите во подготовката се важни. Топлото кафе има повеќе антиоксиданси од ладното кафе.

Секако, дополнителните адитиви како шеќерот можат да ги променат здравствените придобивки и да го направат кафето нездраво.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Не сум роб на туѓите коментари: Кога ќе ми плаќаат сметки тогаш нека ми кажуваат на колку степени да ја вклучам климата!
Следната статијаГодишнина од смртта на Константин Миладинов

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде