Тишината ни дава можност подобро да се поврземе со себе. Го смирува мозокот, ги поправа неговите клетки и го подмладува, па се чувствуваме смирени. Со забавување на мозокот, се забавува и нашето дишење.

Процесот на закрепнување започнува по два часа поминати во тишина. Ова придонесува за подобра меморија и поголема толеранција на стрес, а имаме и чувство дека добро се одмораме. Тишината е за нашиот мозок она што е здрава храна за телото.

Исто така, останувањето во тишина ни дава долгорочно задоволство. Ретки се моментите во текот на денот кога не сме во контакт со модерната технологија. Луѓето се сè помалку со пријатели, затоа што очите им се вперени во мобилните телефони, таблетите и телевизорите. Обидете се да не ги користите често бидејќи така ќе го одморите мозокот и ќе бидете поисполнети.

Престојот во тишина ни овозможува да бидеме посвесни за нашата околина и да слушаме звуци кои досега не сме ги слушнале, на пример, звукот на ветрот, песната на птиците, шушкавите лисја, крцкаат гранки…

Тишината не само што го подобрува нашиот слух, туку сите други морници. Бучавата ги блокира, а тишината ги деблокира.

Нашиот мозок се фокусира на одредени работи во целосен мир без напор и одвлекување. Тоа го правиме несвесно – дозволуваме нашиот ум да талка од една мисла во друга, што води до побавно темпо на живот и благотворно делува на умот и телото.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Колку единици јонизирачко зрачење примаме доколку изедеме банана или правиме снимка на заби?
Следната статијаФинска порача дека нема да прифати членство во НАТО без да го добие и Шведска

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде