По ужасниот терористички напад во центарот на Виена, на американската страница се појави пост на џихадист специјализиран за следење на исламистичките страници „САЈТ“.

Џихаадистот наводно тврди дека нападите биле извршени поради учество на Австрија во коалицијата предводена од САД.

Покрај тоа соопштение, беше поставена и слика од центарот на Виена.

Патем, САД формираа меѓународна коалиција против Исламската држава, а нејзина членка е Австрија, која, сепак, не дава воен придонес.

Исламистите порача дека ова е само почеток на низа терористички напади кои се планирани во Виена.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде