Американскиот свиркач Едвард Сноуден и неговата сопруга аплицираат за руско државјанство со цел да не бидат одделени од нивниот иден син во ера на пандемии и затворени граници, рече тој во понеделникот.

Сопругата на Сноуден, Линдзи, чекаат дете на крајот на декември, рече новинската агенција Интерфакс, цитирајќи го Анатоли Кучерена, неговиот руски адвокат.

Сноуден (37) избега од САД и доби азил во Русија по обелоденувањето на тајните досиеја во 2013 година, во кои се откриени огромни домашни и меѓународни операции за надзор извршени од Агенцијата за национална безбедност на САД, каде што тој бил изведувач.

Американските власти со години сакаа Сноуден да се врати во САД за да се соочи со кривично судење за обвиненија за шпионажа донесена во 2013 година.

ИЗВОРГардијан
претходниот член,Терористичките напади допрва почнуваат, еве која е причината за напад на Виена
Следната статијаАрхеолошките испитувања отворија нова туристичка атракција за Египет

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде