Светската здравствена организација препорача во четвртокот да се запре употребата на антивирусен ремдесивир, кортикостероид кој се користи експериментално како лек за Ковид-19, а Доналд Трамп беше меѓу многуте пациенти што ги прими откако беше хоспитализиран пред еден месец.

Експертската комисија заклучи дека ремдесивир не покажал значителен ефект врз намалување на смртноста или влошување на симптомите, ниту пак го забрзал закрепнувањето. Во извештајот не се тврди дека треба целосно да се исклучи употребата на лекот, но се вели дека барем засега нема индикатори врз основа на кои може да се препорача неговата употреба.

Gilead Science, производител на ремдесивир, чие трговско име е Veklury, се спротивстави на ваквата проценка на неговиот производ и предупреди дека има објавено неколку студии во рецензирани научни списанија кои покажуваат клинички придобивки од нивниот лек.

Покрај тоа, тој исто така е одобрен од голем број национални здравствени институти.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде