Светската здравствена организација е во преговори со рускиот институт кој ја развива вакцината против ковид-19 Спутник V, за можноста да биде вклучена во списокот за итна употреба, доколку е во согласност со критериумите.

Доколку се открие дека производот доставен на проценка е во согласност со критериумите за вклучување во списокот, СЗО отворено ќе ги објави резултатите – соопштиja oд СЗО.

Вакцината „Спутник V“, произведена од Институтот за научно истражување „Гамалеја“, на 11 август доби потврда за регистрација од руското Министерство за здравство, со што стана првата регистрирана вакцина против корона вирусот во светот.

ИЗВОРНова Македонија
претходниот член,Значење на футуристичка архитектура во доба на пандемија
Следната статијаНе дека е наш, ама е најдобар: Папата Франциск со честитка за Бајден

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде