Папата Франциско во телефонски разговор му ја честиташе победата на Џозеф Бајден, демократскиот кандидат на претседателските избори во САД кој засега е носител на победата при пребројувањето на изборните резултати.

Џо Бајден е вториот по ред американски претседател по Џон Кенеди кој е со католичка вероисповед, поради што папата Франциск побрза да му ја честита победата и да ја прогласи за победа и на католичкиот народ воопшто.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде