дома информација вест Светските медиуми ја нарекоа чудо од жена, еве зошто

Светските медиуми ја нарекоа чудо од жена, еве зошто

Јасинда Ардерн однесе убедлива победа на парламентарните избори во Нов Зеланд поради што светските медиуми ја наракоа „чудо од жена“

37
0

Додека пандемијата, како плима бран, за некои ги уништува долгорочните политички кариери, истовремено некои ги издигна на незамисливи височини.

Четириесетгодишната премиерка на Нов Зеланд, Jacасинда Ардерн е урнек од втората категорија. Таа ја предводеше својата Лабуристичка партија пред некој ден до најдобрите изборни резултати во последните 70 години, освојувајќи го вториот мандат на власт и првото независно парламентарно мнозинство откако беше воведен пропорционален изборен систем во Нов Зеланд.

Нејзината историска победа е нагласена со извонредниот успех на владата во искоренувањето на корона вирусот, на врвот на личната политичка харизма на премиерот, изградена со години врз емпатија и компетентност.

Вог неодамна ја именуваше својата „анти-Трамп“, жената која го предводи новиот модел на екипирање. Суперѕвездата на идната еднопартиска влада и вистинска политичка марка на островската држава е на врвот на нејзината кариера, соочена со значителниот предизвик да го оправда големиот број гласови на гласачите од десниот центар.

Во време кога скоро цела Европа повторно се соочува со блокада и масовен отпор против неа, вреди да се запамети како Ардерн го стори тоа темелно без никаква употреба на сила, грубо демонстрирање на авторитет и лути испади на неистомисленици на улиците.

Водејќи го својот „тим од 5 милиони луѓе“, како што сака да ја нарекува нацијата, таа ширеше емпатија кон ранливите и незаштитени.

Благодарение на навремените мерки, тие имале само 25 смртни случаи, а помалку од две илјади пациенти. Економијата на Нов Зеланд исто така ги почувствува ефектите од карантин, паѓајќи за околу 12 проценти ова лето, но граѓаните не се лути на раководството.

Пред почетокот на пандемијата, Лабуристичката партија на Јасинда беше под пет проценти предност во однос на ривалската Национална партија; минатата сабота, разликата беше повеќе од четири пати.

Извор: Jutarnji.hr

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде