дома информација вест Ако луѓето не научат нови вештини, нивните работни места за многу скоро...

Ако луѓето не научат нови вештини, нивните работни места за многу скоро ќе ги преземаат роботите

Истражувањето на Ројтерс покажа дека роботите поефикасно ги извршуваат работите во администрацјата отколку луѓето, а пандемијата само ја потенцирала потребата од роботи

148
0

Роботите ќе придонесат за губење на 85 милиони работни места во средни и големи компании во следните пет години, бидејќи пандемијата на корона вируси ќе ги забрза промените на пазарот на трудот и ќе ги зголеми нееднаквостите, проценува извештајот на Светскиот економски форум (ВЕФ).

Според Ројтерс, истражувањето спроведено во 300 компании во светот покажа дека во четири од пет администрации, тие ги забрзуваат плановите за дигитализација на работата и примена на нови технологии.

  • Ковид-19 го забрзува доаѓањето на иднината на роботите – рече директорот на СЕФ, Садија Захиди.

За да ги задржат своите работни места, работниците ќе мора да научат нови вештини во следните пет години, бидејќи до 2025 година, работата ќе биде подеднакво поделена меѓу луѓето и машините, се наведува во студијата.

претходниот член,Еди Рама нема да дозволи затворање на Албанија поради КОВИД19
Следната статијаСветските медиуми ја нарекоа чудо од жена, еве зошто

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде