дома информација вест Светски медиуми ги обвинија хрватските власти за сексуална злоупотреба и камшикување на...

Светски медиуми ги обвинија хрватските власти за сексуална злоупотреба и камшикување на мигранти

Светските медиуми ја обвинија Хрватска за грозоморен третман на мигрантите

34
0

Бегалците и мигрантите се здобија со „тешки повреди“ откако наводно биле камшикувани, тепани и сексуално злоставувани од рацете на хрватските власти за време на нивните обиди да стигнат до западна Европа за азил.

Минатата недела, Данскиот совет за бегалци (ДРК) собра сведоштва од повеќе од 70 бегалци и мигранти во кампот Мирал во западна Босна, кои рекоа дека доживеале насилни турканици од хрватските власти.

Трасата преку границата меѓу Босна и Хрватска е популарна кај бегалците кои се обидуваат да преминат во Хрватска, членка на ЕУ, од Босна, со цел да стигнат до Западна Европа.

Групите за човекови права долго време ги обвинуваа хрватските власти за насилни турканици, додека многумина велат дека на бегалците им биле украдени и предметите во процесот.

Меѓу жртвите има бегалци од земји, вклучувајќи ги Авганистан, Пакистан, Бангладеш и Мароко.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде