Генералното собрание на Обединетите нации го одреди 25 ноември за Меѓународен ден за борба против насилството врз жените (Резолуција 54/134).

Премисата на денот е да се подигне свеста за фактот дека жените ширум светот се предмет на силување, семејно насилство и други форми на насилство; освен тоа, една од целите на денот е да се потенцира дека размерот и вистинската природа на прашањето често се кријат.

За 2014 година, официјалната тема во рамките на кампањата на Генералниот секретар на ООН, Уните за ставање крај на насилството врз жените, е портокаловaта боја. За 2018 година, официјалната тема е „Портокалов свет: # СлушајМеТи“ и за 2019 година е „Портокал светот: генерација на еднаквост стои против силување“.

Македонија е потписничка на Истанбулската конвенција која е првиот сеопфатен инструмент на европско ниво кој се однесува на насилството врз жените. Македонија ја потпиша Конвенцијата на 08.07.2011 а Собранието ја ратификуваше Конвенцијата на 22ри Декември 2017 година.

ИЗВОРВикипедиа
претходниот член,Како мириса светот? После толку време во маска, едвај се сеќавам
Следната статијаБугарите лакомат да ни го земат и св.Климент Охридски

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде