Иако сите мислиме дека е „нормално“ кожата на лактите да биде екстремно сува, сепак се лажеме. Тоа сувост не секогаш значи дека се работи за дехидрација на организмот.

Ако чувствувате дека се премногу суви, толку многу што кожата ви пука и ако ве чеша, тоа е знак дека треба да одите на лекар.

Ова може да влијае и на алергиите на храна, но оваа сувост на лактите нè предупредува на недостаток на витамини А, Б и Д. Кога им недостасуваат, тоа веднаш се гледа на кожата бидејќи витамините не се апсорбираат правилно во дигестивниот систем.

Сепак, сувата кожа на лактите може да биде знак за дијабетес, но и псоријаза која се јавува во тој предел и колената во вид на црвени дамки.

Дерматологот Ирина Скорогудаева советува дека најдобро е да посетите лекар доколку чувствувате силна сувост на лактите, неподносливо чешање и голема непријатност на тој дел од кожата.

Прво и најважно е да се консултирате со вашиот дерматолог пред да нанесете какви било креми, бидејќи таквите состојби главно се предизвикани од кожни болести.

ИЗВОРМондо
претходниот член,Криза на новинарската професија поради лажните вести, дезинформациите и ставање на новинарите во позиција на ПР службеници
Следната статијаПовеќе од 1500 егзекутирани во САД, 8700 осудени на смртна казна, а за 182 убиени подоцна се утврдило дека се невини

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде