На повеќе локации низ Скопје анонимни активисти поставија макети од мобилни телефони на чии екрани се претставени некои од најчесто употребуваните и најштетните дезинформации во пласирани во земјава.

Покрај секоја од лажните вести напишана е по една народна поговорка или адаптација на народна мудрост која укажува на штетноста, неморланоста и опасноста од манипулациите врз населението.

АСНОМ е избришан од Уставот – Отвори си ги очите, ако мижиш, ќе те лажат! наведено е на едната макета.

Се градат кампови за Македонија да на населат стотици илјади мигранти – Проверувањето е мајка на знаењето, три пати провери еднаш сподели!, порачуваат авторите на герила акцијата.

За само две недели ова ќе ви го промени животот – Што ќе кликнеш тоа ќе жнееш! гласи пораката на една од макетите од акцијата.

Поттикнувањето на медиумската писменост и борбата против дезинформациите и лажните вести е во фокусот на новинарските здруженија во изминатите неколку години.

Согласно професионалните и објективни новинари, ширењето на дезинформации, пласирање на лажни вести и замена на новинарите со ПР службеници сериозно ја девалвира новинарската професија и ја руши довербата помеѓу новинарите и граѓаните, како базична и нужна вредност за опстанокот на функцијата на новинарската професија.

ИЗВОРНова Македонија / Мој збор
претходниот член,Европски земји кои имаат најдобар баланс меѓу работата и приватниот живот
Следната статијаСувоста на кожата на лактите е сигнал дека вашето здравје е нарушено и е време да направите крвна слика

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде