Денес, компаниите во нашата земја, кои лансираат млечни производи, сè почесто почнуваат да ставаат сурутка на полиците, како здрав напиток за спортистите и сите оние кои сакаат силен и отпорен организам.

Тие го користат за контрола на телесната тежина, развој на коски, зајакнување на мускулната маса и како антиоксиданс за зајакнување на телото во борбата против разни болести.

Сурутката ги содржи најважните минерали за организмот, калиум, калциум, магнезиум и фосфор.

Полн е со електролити и совршено го хидрира организмот, затоа е најдобрата замена за, честопати, не толку здравите спортски енергетски пијалоци.

E еден од најдобрите природни производи, кој ја обновува цревната флора, поради што е важен како супер храна за дете.

Дури се тврди дека е скоро добро како мајчиното млеко, бидејќи е полно со хранливи материи, кои помагаат во размножувањето на ацидофилните бактерии.

Тие дејствуваат како природен антисептик, кој го уништува или спречува развојот на патогени микроорганизми.

Покрај тоа, тој е одлична е за варење, зглобови, лигаменти (овозможува и брзо закрепнување после тренинг), но и против стареење. Се препорачува за бремени жени, бидејќи е одличен извор на протеини.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде