Германскиот земјоделски центар вели дека маснотиите даваат месо повеќе од неговата арома, иако многумина сметаат дека маснотиите се нездрави.

Вистинското, квалитетно месо треба да има интрамускулна маснотија, а тоа може да се види во белите линии.

Експертите од овој институт советуваат дека кога купуваме пакувано месо, во него да нема вода:

Ако месото е во вода што е крвава, тоа значи дека месото не е добро.

Кога ќе го притиснете спакуваното месо со прстот, тоа мора брзо да се врати во првобитната состојба и да не остане дупка од притисок со прстот.

Ако остане вдлабнатина, месото е старо и не треба да го купувате.

Исто така, говедското месо треба да биде посветло, розово во боја, додека говедското треба да биде црвено, но не премногу темно.

Пилешкото не треба да биде целосно бело, додека свинското треба да биде бледо розово.

Избегнувајте месо што има сивкаво или има светло зеленикави делови.

ИЗВОРАло
претходниот член,Глина и светлина
Следната статијаСурутката има голем број на хранливи својства, еве кои се:

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде