Зимата е време кога ни требаат повеќе витамини што не можеме да ги добиеме со јадење или останување надвор. Но, што ако витаминот, кој го земаме во форма на апчиња, е премногу?

Колку што земањето мултивитамин секој ден може да ви користи, важно е да бидете свесни дека може да предизвика и некои последици кога земате премногу витамини.

Може да добиете премногу витамини растворливи во масти, ако ги земате и во индивидуални форми на додатоци. Витамини растворливи во масти се разликуваат од витамини растворливи во вода, бидејќи тие можат да бидат потенцијално токсични ако се складираат во телото, наместо да се излачуваат преку урина.

На пример, витамин Ц се исфрла од урината ако земете премногу, но треба да се напомене дека внесувањето премногу витамин Ц може да доведе до други проблеми, како што се камења во бубрезите.

Но, не грижете се премногу за предозирање со витамини, ако земате само мултивитамини. Тоа е ретка појава, освен ако не земате А, Д, Е или К во посебна форма на додатоци, истакнува Триста Бест.

Значи, ако земате само еден мултивитамин, веројатно немате за што да се грижите.

-Важно е да се разбере дека мултивитамините можат да си ја завршат својата работа, но не може да биде единствениот здрав избор.

Треба да разберете дека вашата исхрана, вежбање и избор на животен стил играат улога во вашето целокупно здравје. Опуштањето на кој било од овие фронтови може да има вистински последици.

Значи, за да ги зголемите придобивките, помислете на вашиот мултивитамин како друга алатка во вашиот арсенал против болести и проблеми.

Кога додавате здраво однесување како намалување на стресот, спиење од седум до девет часа ноќ, јадење храна богата со хранливи материи и вежбање, тоа може да ја подобри реакцијата на телото на витамините што ги земате, вели фармацевтката д-р Лесли Хелу.

Една од добрите работи во врска со мултивитамините е што производителите обично на етикетата наведуваат за кого е наменет нивниот производ, што ви овозможува да изберете најдобра можна таблета за вашите потреби и која одговара на различни возрасти, животни фази и пола, а тоа може да биде корисно, Костро го објасни Милер.

Се прашувате дали воопшто треба да земете додаток? Постојат неколку необични знаци кои сугерираат дека треба да земате мултивитамини.

Но, пред да донесете одлука, задолжително разговарајте со вашиот лекар, бидејќи има одредени случаи кога земањето мултивитамин кај некои луѓе може да доведе до токсичност, предупреди Костро Милер.

Дозирањето е важен фактор што треба да се земе предвид при земање мултивитамин. Додека високите дози на некои витамини и минерали се добри, големи количини на други можат да бидат сериозно штетни.

Мултивитамини кои содржат многу железо (како што е пренаталниот витамин) или додатоци на железо можат да предизвикаат гадење, предупредува др. Доналд Хенсруд, медицински директор на клиничката програма за здрав живот на клиниката Мајо. Ова особено се случува ако ги извадите од оброците.

Големиот проблем е што многу луѓе навистина не ја разбираат разликата помеѓу витамини растворливи во масти и растворливи во вода и сметаат дека секогаш повеќе од сè е подобро, вели др. Меделин Фернстром, професор по психијатрија, епидемиологија и хирургија на Медицинскиот центар на Универзитетот во Питсбург и нутриционист.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,ЕУ предвидува забрана на цигари и алкохол до 2040 во цела Европа
Следната статијаКолку треба да траете во кревет и колку е долг вообичаен секс?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде