Тоа не е само естетски проблем, бидејќи со текот на времето се појавуваат проблеми, симптоми и на крајот посериозни компликации.

Имам 28 години и имам проширени вени на левата потколеница. Досега немав никакви проблеми, но неодамна многу ме боли левата нога. Што да правам?

Одговара прим. д-р Тихомир Периќ, хирург:

Проширените вени на нозете се наследна болест предизвикана од слабост на венски вентили или вентили. Тоа не е само естетски проблем, бидејќи со текот на времето има проблеми, симптоми и на крајот посериозни компликации. Компликации од проширени вени на нозете се: – површни вени, оток со болка, црвенило, т.н. тромбофлебитис, – отворени рани во потколеницата, глуждот, чир на улкус, – крварење со проширени вени, – формирање на тромб, тромбоза, длабока венска тромбоза или белодробна емболија.

ИЗВОРГлорија
претходниот член,Хемикалии од пластика имаат штетно влијание врз детскиот мозок
Следната статијаКакво влијание има досадата врз вашето општо здравје?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде