Витаминот К е откриен во 1929 година како есенцијална хранлива материја за коагулација на крвта, односно згрутчување на крвта.

Витаминот К е стоматолог од Вестон кој патувал низ светот на почетокот на 20 век, проучувајќи ја врската помеѓу исхраната и болеста кај различни популации.

Постојат два главни типа на витамин К. Витаминот К1 доаѓа од растенијата, особено од лиснатиот зелен зеленчук како спанаќот и кељот. Витаминот К2 природно се произведува во цревниот тракт и делува слично како К1.

Витаминот К игра важна улога во коагулацијата

Коагулацијата е процес кој помага да се спречи прекумерното крварење внатре и надвор од телото. На вашето тело му треба витамин К за да произведе протеини кои делуваат за време на процесот на коагулација. Ако ви недостасува витамин К, вашето тело нема доволно од овие протеини.

Може да помогне во спречување на срцеви заболувања

Акумулацијата на калциум во артериите околу срцето е огромен ризик фактор за срцеви заболувања. Сè што може да го намали таложењето на калциум може да помогне во спречување на срцеви заболувања. Се верува дека витаминот К помага со спречување на таложење на калциум во вашите артерии.

Позитивно влијае на здравјето на коските и го намалува ризикот од остеопороза

Остеопорозата значи „порозни коски“ и денес е се почест проблем. Тоа е особено забележливо кај постарите жени и силно го зголемува ризикот од скршеници. Витаминот К2 игра централна улога во метаболизмот на калциумот, главниот минерал кој се наоѓа во вашите коски и заби.

ИЗВОРАло
претходниот член,Еве кои уреди најмногу трошат струја во вашите домови
Следната статијаВо блиска иднина дроновите ќе бидат вклучени во разнесување на е-пошта

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде