Она што ни докажува колку е исклучително и неверојатно човечкото тело е секако раѓање на дете.

За време на бременоста, сите органи се движат и се уредуваат така што матката има доволно простор за бебето да се развие до одредена тежина кога е подготвено за раѓање, додека самиот чин на породување е фантастичен доказ за тоа колку е прилагодливо женското тело.

Здружението на Даулас од Северна Далас и Танги служби за раѓање, центри за бременост и породување во американската држава Луизијана, сподели на Инстаграм и Фејсбук моќна фотографија од жена што раѓа, а која покажува грб на жена и што навистина се случува со нејзините коски, грб и тело за време на напрегање и стискање на новороденчето.

Заедно со фотографијата, тие напишаа: – Нашите тела се неверојатни! Ние сакаме да бидеме сведоци на ова чудо!

  • Кога жената се наведнува напред, без разлика дали стои исправена или на рацете и колената, ќе видите испакнатина на грбот, на ниво на струкот и под него. Тоа е многу повеќе отколку што мислите; не го барате околу задникот, туку околу половината – објаснувањето на др. Сара Викам која беше објавена со фотографијата.

Можете да ја видите оваа фотографија со кликнување ТУКА.

Породувањето е тешко и телото страда од болка. Од 57 единици на болка што мајката ги преживеала, тоа е еднакво на кршење на 20 коски во телото истовремено.

Бабицата Барбара Финдерл ја објаснува анатомијата на породувањето.

  • Дете расте во матката и се раѓа преку карлицата. Карлицата е во форма на заоблен оџак – точно вистинската форма за поминување на главата на вашето новороденче за време на раѓањето. Кога ќе ја погледнете структурата на женската карлица како оддел одделен од остатокот на телото, заливот е видлив одозгора, што дури наликува на обликот на главата на новороденчето, а од под излезот низ кој поминува детето за време на раѓањето.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде