Според Националниот институт за невролошки нарушувања и мозочен удар, доволно квалитетен сон е неопходен за нашето здравје, како храна и вода.

Сигурно ви се случило да не можете да заспиете поради големо количество на замор, иако спиете. Едноставно не можете да се исклучите.

За среќа, постојат начини да ги обучите вашиот ум и тело да спијат повеќе. Истражувањата велат дека спиењето една минута порано ќе ни донесе дополнителен час сон на секои два месеци.

Тоа се дополнителни 6 часа сон секоја година. Тој е мал на краток рок, но има многу вредност на годишно ниво.

Обидете се да спиете подолго од 6 часа во текот на ноќта

Според Американското здружение за спиење, спиењето помалку од шест часа на ноќ може да направи човекот да се чувствува уморно, раздразливо и заборавно.

Долгорочните ефекти се многу поштетни, па затоа можат да доведат до срцеви заболувања, дебелина, мозочен удар и слаб имунолошки систем.

За да спиете подобро и подолго, има мали промени што треба да ги примените во вашата рутина. Најдобар начин да се мотивирате е да се задоволите според препораките на Националната фондација за спиење, пренесува The List.

Облечете удобни пижами, облечете чиста постелнина, додадете меки перници. Покрај тоа, започнете да читате книга придружена со релаксирачка музика.

Исто така е важно да не пиете кофеин и алкохол пред да одите во кревет.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Како да му дадете прва помош на куче кое е отруено?
Следната статијаОние кои ќе работат во недела да добијат додаток или слободен ден