Апстиненцијата од алкохол е секогаш добра идеја.

Придобивките може да варираат од личност до личност, во зависност од тоа колку има промена во однос на нивното првично однесување, рече др. Ривер Б. Кумар, медицински директор на Американскиот одбор за медицина на дебелина, за Healthline.

Кумар објасни дека некој што пие минимално, но престанува да конзумира алкохол, може да се чувствува под контрола во однос на неговото здравје. Но, оние кои уживаат алкохол почесто и повеќе, исто така, може да забележат поизразени физиолошки ефекти, како што се поголема ментална јасност, подобар сон, губење на тежината и чувство на детоксикација.

Со тоа се согласува и Амитава Дасгупта, доктор на науки и професор по патологија и лабораториска медицина на Медицинскиот факултет МекГоверн на УТелт во Хјустон и автор на книгата „Наука за пијанство“.

Таа објасни дека, да речеме, 30-дневна елиминација на алкохолот од употреба од страна на луѓе кои го пијат умерено, нема многу да влијае на нивното тело.

Сепак, за луѓето кои ги надминуваат препорачаните дози, промените може да бидат многу поочигледни.

1. Олеснување на црниот дроб

Цироза на црниот дроб може да се појави со текот на времето кај оние кои пијат прекумерно.

Тоа не се случува за еден ден, но секој што пие повеќе, што е повеќе од два пијалоци на ден за мажи и еден пијалок на ден за жени, има масни промени во црниот дроб, па кога ќе престанете да пиете алкохол, тие промени се реверзибилни. и црниот дроб може повторно да започне да функционира нормално, објаснува Даскупта.

Бидејќи црниот дроб е толерантен орган, може да се појават позитивни промени во рок од неколку недели откако ќе престанете да консумирате алкохол.

Кумар додаде дека поради недостаток на алкохол, „црниот дроб може да се фокусира на други работни места, како што се распаѓање на други токсини што ги произведува организмот, метаболизам на маснотиите и вишок хормони што треба да се распаднат“.

2. Ризикот од кардиоваскуларни болести е намален

Алкохолот се метаболизира од црниот дроб и ензимот наречен дехидрогеназа.

Меѓутоа, кога пиете премногу, ензимот станува заситен и се метаболизира од друг ензим…

ИЗВОРАло
претходниот член,Како правилно да подготвите совршена зелка салата
Следната статијаДетоксикација на телото на сосема природен начин

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде