Готвачот од познат белградски ресторан сподели со нас трик со совршена салата од зелка.

Состојки:

  • зелка (ситно сецкана)
  • така
  • масло
  • оцет
  • шеќер на врвот на лажичка
  • јаглика за украсување

Подготовка:

Ова се состојките за најчестата салата од зелка, но она што ќе и даде вкус налик на ресторан е редоследот по кој се ставаат состојките и дополнителен трик на крајот.

1) Прво, истурете лажичка и иста количина шеќер во зелката. Зелете ја зелката со рацете и оставете ја да стои неколку минути.

2) Истурете масло, за да ја премачкате салатата, а потоа и оцетот. Промешајте и додајте на крајот.

На крајот, солта е клучна состојка на секоја добра салата, бидејќи како што вели нашиот готвач, домаќинките обично прават грешки тука.

По инерција, тие прво истураат сол во салатата, а потоа истураат оцет и масло, што доведува до сол да падне на дното и практично да се измие со масло и оцет.

ИЗВОРНовости/FOTO: Piksabej
претходниот член,ПОЛИТИЧКИ ГОВОРИ И ЈАВНИ НАСТАПИ – Илустрација 11
Следната статијаШто се случува со вашето тело ако не пиете алкохол повеќе од 20 дена

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде