Експертите велат дека шолја кафе не е најдобар начин да се започне утрото, иако ова е претежно првиот утрински чекор во кујната.

Ефектите од таквата рутина можат да бидат негативни.

Замор

Кафето е за повеќето средства за будење, но пиењето веднаш по будењето може да има спротивен ефект.

Кофеинот двојно ги зголемува нивоата на хормони на стресот и може да доведе до проблеми со спиењето.

По некое време, може повторно да почувствувате поспаност.

Побрза загуба на минерали

Секојдневната потрошувачка на кафе наутро може да доведе до губење на многу есенцијални витамини и минерали.

Експертите истакнуваат дека премногу кофеин го намалува калциумот во коските, што ги прави слаби и кршливи.

Го зголемува шеќерот во крвта

Утринска шолја кафе го отежнува регулирањето на шеќерот во крвта, што може да доведе до разни болести.

Висок шеќер во крвта може да доведе до зголемување на телесната тежина, а исто така може да го зголеми ризикот од проблеми со кожата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде