Фобиите се само симболи. Нашите внатрешни стравови, нашите инстинкти, нашето несвесно што не го контролираме на кој било начин, ги обликуваме во некој предмет или феномен. И тогаш веќе не се плашиме од несвесното, туку сфаќаме дека тоа е куче, авион, пчела, ливада или шума.

Инстинктите се застрашувачки. Доаѓаат кога сакаат, нè обземаат без наша согласност, пламнуваат без наше влијание. Нашата инстинктивна закана е јас, егото што го изградивме за да не заштити однадвор, но и од самите себе. Инстинктите секогаш се закануваат со распаѓање на егото. И така чекориме секој ден, несвесни за борбата што се води во нас. Меѓутоа, бидејќи имаме потреба да се разбереме себеси, ја преместуваме оваа несвесна бура на некои надворешни објекти. Тогаш е полесно иако барем така ни изгледа.

Зошто децата се плашат од темнината? Сигурно не им е лесно да се чувствуваат сами и напуштено во тој момент. Но, вистинската причина лежи во инстинктите, дури и во сексуалните, агресивни или деструктивни, кои детето не ги разбира.

Тоа чувство го претвора во чудовиште. Некое надворешно чудовиште кое му се заканува. Дури и ако родителот го засили овој страв за да дејствува воспитно, па зборува за разни баби, полицајци или „чичковци“, јасно е дека тоа чувство на страв, недоразбирање, страв всушност подоцна се обликува во разни фобии.

Добрата вест е дека фобиите можат да се решат и да се решат. За нив постои лек.

Вториот пат кога ќе се исплашите од нешто фобично, застанете, почувствувајте што точно ве мачи и која е симболиката на предметот од кој се плашите.

Можеби самите ќе го отклучите тој застрашувачки граден кош, а можеби сепак ќе треба да разговарате со терапевт.

Во секој случај… не грижете се… можете да се ослободите од фобиите, или барем да уживате во животот со нив.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во 2024 Србија ќе произведува електрични автомобили
Следната статијаПред нас е уште еден продолжен викенд

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде