Откако пред неполни две недели беа укинати повеќето епидемиолошки мерки и животот речиси целосно се нормализираше, се повеќе луѓе се враќаат на своите работни места.

По долг период на работа од дома, враќањето на канцеларискиот живот за се поголем број работници стана причина за паника.

Многумина се борат со социјална анксиозност по две години ограничена социјална интеракција и периоди на принудна изолација. Експертите велат дека анксиозноста кај младите се зголемила за време на пандемијата, при што се проценува дека 12,1% од возрасните во САД доживеале социјална анксиозност во одреден момент од нивниот живот.

Неда Плеиќ, дипломиран професор по психологија, ни раскажа повеќе за овој проблем кај луѓето.

Социјалната анксиозност често се дефинира како страв од луѓе и социјални ситуации во кои личноста чувствува дека другите луѓе го оценуваат. Како и сите други ментални нарушувања, тоа е корисно и ни помага да поставиме граници меѓу себе и другите и да го контролираме своето однесување и функционирање во нашата непосредна и поширока околина, вели Плеиќ.

Проблемот се јавува кога оваа анксиозност станува ограничувачка и кога другите луѓе кај луѓето со социјална фобија произведуваат премногу вознемиреност и страв поради што не можат да одат на училиште или на работа или да излегуваат со пријателите.

Односно ги спречуваат да функционираат во нивната средина. Таквиот страв се нарекува и социјална фобија.

Луѓето со социјална фобија обично знаат дека нивната анксиозност не се заснова на факти, но стравот понекогаш е поразителен. Човек не може да разговара со странци, да зборува пред авторитет, да зборува пред група луѓе. Понекогаш анксиозност се јавува и во ситуации на јадење, пиење или пишување на јавни места, додава нашиот експерт.

Социјалната анксиозност се јавува кај деца и возрасни. Почеста е кај жените од општата популација и се случува некои семејства да се посклони кон ова нарушување, така што оние родители кои страдаат од социјална анксиозност имаат поголема веројатност да имаат деца со истиот проблем.

Треба да се има на ум дека повеќето луѓе имаат некои елементи на социјална фобија.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Мотивска предодреденост
Следната статијаЕлектронскиот систем на бирото за јавни набавки недостапен

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде