Македонија ќе побара од Шпанија да ја признае независностa на Косово, рече вицепремиерот на Македонија, Артан Груби.

Груби исто така рече дека побарал поддршка од косовскиот претседател Османи за пописот на Албанците во Македонија, пренесува Косово на Интернет.

Тие ветија дека ќе бидат вклучени во процесот на попис. Исто така, сакав да се формираат институции што е можно поскоро следната недела, така што ќе можеме да го одржиме состанокот на двете влади без никакво одлагање, бидејќи од наш интерес е да се спроведе проекти што ги ветивме вклучувајќи го и патот во Призрен, рече Груби.

На прашањето дали министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи, ќе побара од Шпанија да ги признае т.н. Косово, тој рече дека косовското прашање е приоритет за нив.

Разговарав и со Османи дека нашата поддршка нема да изостане на ниту еден меѓународен форум, рече Груби.

Српските портали оваа вест ја пренесуваат како скандалозна и како голем удар на Македонија врз Србија, а еден од насловите беше: „Ја предадоа државата на Албанците, па сега и бараат од Шпанија да го признае Косово“.

ИЗВОРАло
претходниот член,Како шпанската треска влијаеше врз концептот на модерно домување
Следната статијаКоја крвна група е најмалку ризична за срцев или мозочен удар?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде