Со првите 4.875 дози вакцина „Фајзер-Бионтек“, кои беа доставени до Србија со авион во вторникот, имунизацијата ќе започне веднаш штом Агенцијата за лекови и медицински помагала, откако ќе го провери квалитетот, ефикасноста и безбедноста, ќе издаде лиценца за маркетинг.

Се очекува да биде на почетокот на следната недела, најверојатно од вторник, а први вакцинирани ќе бидат корисниците на домови за стари лица постари од 70 години.

Во втората транша, која се очекува во јануари, ќе се вакцинираат здравствените работници во системот на ковчести, а потоа и другиот медицински персонал.

Србија е прва земја во регионот што ја прими вакцината од компаниите „Фајзер“ и „Бионтек“. Вакцината се транспортираше во контејнери со сув мраз, а помалку од еден час откако авионот слета на аеродромот, вакцината се чуваше во Институтот „Торлак“, во фрижидер на минус 80 степени.

Секоја последователна испорака ќе помине низ истата постапка и контрола во АЛИМС, кој даде дозвола за увоз на 24.000 дози вакцина „Фајзер / Бионтек“.

Освен овој американско-германски производител, Србија, како што откри премиерката Ана Брнабиќ, има потпишано договори за вакцини против инфекција Ковид 19 со кинески „Синофарм“ и руски производител на вакцини „Спутник В“, а се очекува испорака на вакцини до крајот на годината од Русија и Кина.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде