Министерот за надворешни работи на Македонија, Бујар Османи информира дека продолжува комуникацијата помеѓу Скопје и Софија и дека македонската страна е одлучна во изнаоѓање на брзи и ефикасни решенија во спорот со Бугарија.

Од друга страна премиерот на Бугарија, Бојко Борисов се надева дека решение за бугарско-македонскиот спор ќе има веќе следната година.

Усвојување на преговарачката рамка за проширување на ЕУ во однос на земјите од Западен Балкан, Македонија и Албанија беше блокирана од Бугарија која го искористи правото на вето како дражава членка на ЕУ, а заклучоците за блокирање на преговарачката рамка од Бугарија потем беа блокирани од Словачка и Чешка.

Словачка и Чешка најдоа примедба за делот „погрешно толкување на историските факти“ како една од главните причини за спречување на членството на Македонија во Унијата од страна на Бугарија.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде