Клеопатра била Македонка – изјави Гал Гадот, спротивставувајќи им се на критичарите кои велат дека арапска или африканска актерка треба да ја игра античката египетска кралица.

Прво на сите, ако сакате да бидете верни на фактите, тогаш Клеопатра била Македонка, изјави актерката од „Жената чудо“, за Сем Аси на арапското Би-Би-Си. Баравме македонска актерка што може да и одговара на Клеопатра. Таа не беше таму, а јас бев многу страствен за Клеопатра.

Контроверзии избувнаа во октомври откако Гадот објави дека ќе глуми и ќе биде копродуцент на филмот. Хана Флинт од „Гардијан“ го нарече „чекор назад за репрезентацијата во Холивуд“, додека режисерот Лекси Александар рече дека треба да се игра црна актерка, повикувајќи се на реконструкција на лицето на Клеопатра.

Гадот рече: – Имам пријатели од целиот свет, без разлика дали се муслимани или христијани, католици или атеисти или будисти, или еврејски, се разбира … Луѓето се луѓе, и со мене сакам да го прославам наследството на Клеопатра и честа оваа неверојатна историска икона на која толку многу и се восхитувам.

Таа рече дека другите луѓе се добредојдени да прават свои филмови. “Знаете, секој може да го снима овој филм и секој може да продолжи и да го стори тоа. Јас сум многу горда што и јас ќе го направам своето.”

ИЗВОРBBC News
претходниот член,Србија не е членка на ЕУ а прва доби вакцини против коронавирус
Следната статијаШкотската премиерка осудена за неносење на маска, па се извини

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде