Член на кризниот штаб, епидемиологот Предраг Кон, рече дека потенцијалот на вирусот корона полека се намалува, но исто така предупреди дека „не треба да дозволиме ситуацијата да се влошува“.

Бројот на заразени се намалува, вели Кон, и поради викендот, бројките веројатно ќе покажат помал број на заразени лица, па пореална слика ќе се види во вторник.

Истакнувајќи дека тоа ќе биде начинот на кој ќе се однесуваме, Кон истакна дека „потенцијалот на вирусот полека се намалува, но не треба да дозволиме да се влошува“.

Покрај разгледувањето на моменталната епидемиолошка состојба, се очекува да бидат донесени и нови мерки, како што се очекуваше – релаксирани.

Многумина очекуваа тоа да се случи на претходната седница на Кризниот штаб, одржана во петокот, сепак, да ве потсетиме, сè остана затворено минатиот викенд, а само мерките поврзани со културата беа олабавени – беше одлучено театри, кина, музеи и други културните институции можат да работат до 21 часот.

На денешната седница треба да се донесе конечна одлука дали ќе се промени работното време на продавниците и продавниците што се затворени за време на викендот, во согласност со досегашните мерки, додека работното време е ограничено на 17 часот во текот на работната недела. И тоа е скоро се што не се самопослуги, аптеки и бензински пумпи.

ИЗВОРАло
претходниот член,Каракачанов: Пред 1944 година не постои македонски идентитет различен од бугарскиот
Следната статијаНов тип на коронавирус се шири молњевито, Европа е во паника