Вентилаторот што работи цела ноќ го намалува квалитетот на спиењето, вели д-р Невенка Димитријевиќ.

Постојаното зуење во текот на ноќта го оптоварува централниот нервен систем, па сонот не е доволно добар. Покрај тоа, ако вентилаторот е насочен директно кон вас, многу е можно да се појави синузитис, во случај да е вперен кон вашата глава. Меѓутоа, можни се повреди и на други делови од телото, во смисла на мускулна повреда доколку воздухот со часови ја погоди истата точка на телото – предупредува д -р Невенка Димитријевиќ.

Што се однесува до засилување на алергиските реакции, д -р Димитријевиќ вели дека климата е поверојатно да ја предизвика отколку вентилаторот, бидејќи вентилаторот нема канализација или цевки и е доста отворен.

  • Како да се оладите без клима и вентилатор

Осигурајте се дека вашата спална соба е затемнета во топлите денови, и на крајот од денот избегнувајте внесување кофеин и алкохол, и наместо тоа пијте ледена вода пред спиење за да ја намалите телесната температура.

И ако се уште не можете да ја преживеете ноќта без вентилатор, има еден улов што ќе ви помогне без да ве загрози.

Она што треба да направите е да дозволите вентилаторот да дува низ прозорецот ноќе, кон надвор.

Звучи нелогично, но кога вентилаторот дува надвор, дува топол воздух од просторијата и го заменува со свеж воздух надвор.

ИЗВОРАло
претходниот член,Денеска според обичаите не треба да кажувате молитва
Следната статијаНамирница која е најбогата со витамин Е и го јакне имунитетот

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде