Неодамнешните истражувања покажуваат дека и вие и вашето домашно милениче имате големи придобивки од заедничката рутина на спиење.

Во принцип, многу е позитивно животните да спијат со своите сопственици. Причина? Овие миленици најчесто имаат повисок степен на доверба и посилна поврзаност со луѓето кои се присутни во нивните животи, пишува mixer.hr.

Тоа е и голем израз на доверба од нивна страна. Покрај тоа, кучињата и мачките кои се поблиску поврзани со нивните луѓе имаат дополнителни здравствени придобивки, вклучително и зголемување на невротрансмитерите како окситоцин и допамин или хормони за расположение.

Но, ни се чини дека е и обратното, нели?

Од друга страна, на некои сопственици на домашни миленици им се советува да не спијат со нив поради „микробудење“, односно навремен сон и почесто будење.

Бидејќи животните можат да се вртат, да лаат и на друг начин да го попречат сонот. Сите овие активности ќе доведат до фрагментација на сонот – предупредуваат експертите.

Ова може да предизвика и подлабоки проблеми бидејќи овие мини прекини го попречуваат длабокиот сон и предизвикуваат ослободување на хормонот на стрес – кортизол.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Еве што никако не смеете да конзумирате пред третата доза на вакцина
Следната статијаНародни верувања и обичаи поврзани со празнувањето на св. Архангел Михаил

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде